Rode ui, tomaat en wortel gaan eerst het pannetje in met koenjit en komijnpoeder, daarna volgt de courgette voor een groentemengsel dat rustig gaart tot alles zacht is. Kruidenbouillon en warm water geven de basis, sambal oelek maakt het naar wens pittiger. De couscous zelf bereid je apart volgens de verpakking en wordt los van de groenten geserveerd, zodat je zelf kunt bepalen hoeveel saus erbij komt. In ongeveer 35 minuten staat het op tafel.
Het aantal porties is een schatting op basis van de ingrediënten.
Schrap de wortelen en snijd ze in stukjes van ca. 1 cm.
Was de courgette en snijd hem in dunne plakken.
Maak de couscous klaar volgens de aanwijzingen op de verpakking.
Verhit de olijfolie in een koekenpan en bak de ui op middelhoog vuur glazig.
Voeg de tomaten, wortel, koenjit en komijnpoeder toe en bak dit 2 minuten mee.
Verkruimel de kruidenbouillon erboven en roer door.
Voeg 4 dl warm water toe en laat het geheel 10 minuten zachtjes koken.
Voeg de courgette toe en laat nog 5 minuten doorkoken.
Breng het groentemengsel op smaak met zout, peper en sambal oelek.
Dien de couscous en de groenten apart op.
Tips
Courgette te vroeg toevoegen: Courgette bevat veel vocht en wordt slap als hij te lang meekookt. Voeg hem pas toe na de eerste 10 minuten, zoals in het recept staat, zodat hij nog beet heeft.
Snijd de wortel echt in gelijke stukjes: Zorg dat de stukjes wortel allemaal ongeveer 1 cm zijn, anders kookt het ene stukje al zacht terwijl het andere nog hard is na de kooktijd.
Couscous te vroeg klaarmaken: Als de couscous te vroeg klaar is en afkoelt, klontert hij samen. Bereid hem pas terwijl het groentemengsel op het vuur staat, zodat je hem warm kunt serveren.
Proef de sambal oelek voorzichtig: Voeg de sambal oelek beetje bij beetje toe, want de scherpte verschilt sterk per merk. Zo voorkom je dat het groentemengsel onbedoeld te pittig wordt.
Serveer met een schepje yoghurt: Een lepel volle yoghurt of kwark naast de couscous verzacht de kruidigheid van de komijn en sambal oelek, en past goed bij de Noord-Afrikaanse smaken van dit gerecht.
Variaties
Couscous met groenten en trassi: Een Indonesische variant waar de couscous wordt bereid met trassi en ketjap manis in plaats van alleen kruidenbouillon. De groenten krijgen een umami-rijke smaak door de toegevoegde trassi. Dit geeft het gerecht meer diepte en een herkenbare Indo-smaak.
Couscous met courgette en zoetzure tomaten: Een Surinaamse variant met zoetzuur gemarineerde tomaten en de toevoeging van gemberwortel. De rode uien worden licht gekarameliseerd met bruine suiker. Het gerecht krijgt zo een karakteristieke Surinaamse zoetzure twist.
Couscous met groenten en spekjes: Een vereenvoudigde Nederlandse variant met gerookt spek of pancetta in plaats van sambal oelek voor de smaakdiepte. De komijn blijft, maar het accent ligt op de natuurlijke groentesmaken met een vleugje rookaroma.
Veelgestelde vragen
Kan ik het groentemengsel van tevoren maken en later opwarmen?
Ja, dat kan prima. Bewaar het afgekoeld en afgedekt in de koelkast en warm het rustig op in een pan tot het weer goed heet is. De couscous maak je het beste vlak voor het serveren klaar.
Ik heb geen koenjit in huis, waarmee kan ik dit vervangen?
Je kunt koenjit vervangen door kurkuma; dit geeft een vergelijkbare gele kleur, al is de smaak iets minder specifiek. Gebruik dezelfde hoeveelheid als de koenjit in het recept.
Waarom worden mijn courgetteplakken soms te slap?
Dit gebeurt als de courgette te lang meekookt. Voeg de courgette pas toe nadat het groentemengsel al 10 minuten heeft gekookt, en laat het daarna nog maar 5 minuten doorkoken zoals in de bereiding staat.
Kan ik de kruidenbouillon vervangen door een andere bouillonsoort?
Je kunt groentebouillon gebruiken als alternatief, maar de smaak zal dan iets minder kruidig zijn dan met kruidenbouillon. Verkruimel de bouillon op dezelfde manier boven het groentemengsel.
Hoe pittig wordt dit gerecht en kan ik dat aanpassen?
De pittigheid hangt volledig af van de hoeveelheid sambal oelek die je toevoegt bij het op smaak brengen. Begin met weinig en proef daarna, zodat je zelf kunt bepalen hoe scherp je het gerecht wilt.